Príprava hlavy pred operáciou
V mnohých prípadoch je nutné pred operačným výkonom oholenie celej hlavy alebo jej značnej časti nad miestom predpokladaného operačného výkonu v dostatočnom rozsahu za účelom predoperačnej prípravy operačného poľa. Tieto opaterenia sú vykonávané z nariadenia nemocničného hygienika v rámci prevencie ranovej a hlbšej infekcie na operovaných nervovýchštruktúrach.
Trepanácia (návrt)
Prístup do vnútrolebia „navŕtaním“ diery s priemerom cca 2 cm, krorý je možné vykonať aj v lokálnej anestéze (pri vedomí pacienta), tento prístup volíme pri výkonoch ako sú staršie (chronické) mimo-mozgové krvácania, hydrocefalus (vodnatieľka mozgu), dober materiálnu na histologické vyšetrenie navigovane tenkou ihlou (stereotaktická biopsia), hlboká mozgovástimulácia atď.
Kraniotómia (otvorenie lebky s vrátením kostného laloka)
Prístup do vnútrolebia vykonaný „vypílením“ väčšej časti lebky – kostný lalok, ktorý sa po operácii pacientovi „vracia“ na miesto, z ktorého bol vypílený, fixovaný bývy viacerými kovovými(titanovými) mokrodlažkami a mikrošroubikmi.
Kraniektómia (otvorenie lebky bez vrátenia kostného laloka)
Prístup do vnútrolebia vykonaný „vypílením“ väčšej časti lebky – kostný lalok, ktorý sa po operáciipacientovi z rôznych dôvodov nemôže vrátiť na pôvodné miesto napr pri opuchu mozgu, infekcii, či prerastení kosti nádorom. Po takýchto operáciach nad miestom odstránenej kosti ostáva mäkký kožný lalok. Ak je to možné – kostný lalok nie je infikovaný, prerastený nádorom, napadnutý infekciou, ukladáme tento kostný lalok do tzv tkanivovej banky v Ružinove a pokiaľ to okolnosti dovoľujú „vraciame“ – reimplantujeme kostný lalok ako plánovaný operačný výkon.
V prípadoch kedy je kostný lalok poškodený a nemožno ho uložiť do tkanivovej banky,
plánujeme „umelú náhradu“ kostného laloka. Spolupracujeme s viacerými firmami, ktoré nám ponúkajú širokú škálu implantátov od „umelej kosti“ z PMMA (kostný cement), cez PEEK, titán či biokeramiku. V týchto prípadoch pacienta k výkonu pripravujeme spolu s firmou a musí absolvovať špeciálne CT vyšetrenie, podľa ktorého sa na mieru zhotoví umelá kostná náhrada.
Aj napriek všetkej snahe a moderným technológiám v hojacom procese vzniká väzivová jazva na koži a v mieste „vypílenia“ kostného laloka, ktoré môžu spôsobiť vtiahnutie kože v mieste jazvy.Jedná sa v mnohých prípadoch len o kozmetickú vadu, ktorá nemá vplyv na bežné fungovanie, avšak v ojedinelých prípadoch môžu nastať tzv ranové komplikácie, kedy okraje rany môžu od seba odstupovať, môžu mať začernalé okraje a z rany môže vytekať tekutina rôznej farby, konzistencie a zápachu, alebo sa môže objaviť kovový materiál fixujúci kosť či samotná kosť. V týchto prípadoch je nutné okamžite vyhľadať pomoc lekára aj cestou urgentného príjmu.
Biopsia
Biopsie mozgu sú chirurgické postupy, ktoré sa používajú na získanie tkanivových vzoriek z mozgového tkaniva na diagnostické účely. Dvoma hlavnými typmi biopsií mozgu sú stereotaktická biopsia a otvorená biopsia.
Stereotaktická biopsia mozgu
Stereotaktická biopsia mozgu je minimaly invazívny postup, ktorý sa vykonáva za použitia stereotaktických zobrazovacích techník, ako je napríklad MRI alebo CT. Tento prístup umožňuje lekárom presne zamerať a cieliť patologickú oblasť mozgu. Po získaní presných súradníc sa špeciálna biopsijná ihla vedená pomocou stereotaktického rámčeka alebo navigačného systému zavedie do mozgu cez malý otvor v lebke. Následne sa odoberie malý vzorka tkaniva na ďalšie histologické a cytologické vyšetrenie, ktoré pomáhajú diagnostikovať príčinu patológie.
Otvorená biopsia mozgu
Otvorená biopsia mozgu je invazívnejší chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva pomocou kraniotómie, čo znamená chirurgické otvorenie lebky. Po otvorení lebky chirurg chirurgicky identifikuje a odstráni cieľovú oblasť mozgu, z ktorej sa má získať vzorka tkaniva. Tento postup môže byť nevyhnutný, ak stereotaktická biopsia nie je možná z dôvodu veľkosti alebo umiestnenia lézie, alebo ak sú potrebné väčšie vzorky tkaniva pre presnú diagnostiku.
Oba typy biopsií mozgu majú svoje výhody a nevýhody. Stereotaktická biopsia je minimálne invazívna a menej riziková, ale obmedzená na menšie vzorky tkaniva. Na druhej strane otvorená biopsia umožňuje získať väčšie vzorky tkaniva, ale je spojená s vyšším rizikom chirurgických komplikácií.
V oboch prípadoch je dôležité individuálne posúdiť pacienta a zvážiť vhodný prístup na základe umiestnenia lézie, veľkosti vzorky tkaniva potrebnej na diagnostiku, ako aj rizika a prínosy chirurgického zákroku. Biopsie mozgu sú dôležitým diagnostickým nástrojom pri rôznych neurologických ochoreniach, vrátane nádorov mozgu, infekcií a zápalových stavov, a umožňujú lekárom plánovať adekvátnu liečbu pre pacientov.
Prednosta
doc. MUDr. Šteňo Andrej , PHD., MPH.
+421 2 5954 3131
Primár
MUDr. Juraj Mišovič PhD.
+421 2 5954 2607
Sekretariát JKV: +421 2 5954 2532
Ambulancia: +421 2 5954 2452
Konziliárna ambulancia: +421 2 5954 2525
Email: neurochirurgia@kr.unb.sk
Adresa:
Neurochirurgická klinika LF UK a UNB
Nemocnica akademika L. Dérera
Limbova 5
Bratislava 83101
©2024 | Neurochirurgická klinika LF UK a UNB | All Rights Reserved.