Ďalšie diagnózy
Viac informácií
Prehľad o závažných, no často liečiteľných stavoch, ktoré ovplyvňujú mozog, miechu a periférne nervy. Moderná medicína a pokroky v neurochirurgii umožňujú riešenie mnohých z týchto problémov s dôrazom na zlepšenie kvality života pacientov. Medzi témy, ktorým sa venujeme, patria:
- Syndróm karpálneho tunela – bežný problém spojený s tlakom na nerv v zápästí.
- Arteriovenózne malformácie a aneuryzmy mozgových tepien – cievne anomálie, ktoré môžu ohrozovať mozgové funkcie
- Hlboká mozgová stimulácia – moderná liečba ťažkých neurologických porúch
- Neuralgia trojklanného nervu – bolestivý stav spôsobujúci prudké bolesti tváre
- Abscesy mozgu a miechy – závažné infekcie vyžadujúce urgentný zásah
- Nádory periférnych nervov – menej časté, no dôležité diagnózy vyžadujúce presnú diagnostiku a liečbu
Na tejto stránke sa dozviete viac o príčinách, príznakoch, diagnostike a možnostiach liečby jednotlivých diagnóz.




- vazospazmy – mozgové cievy sú dráždené vstrebávajúcou sa krvou, čo môže v prípade ťažšieho priebehu viesť až k odumretiu časti mozgu v dôsledku jeho nedokrvenia – vzniku ischémie;
- hydrocefalus (vodnatieľka mozgu) – pri zakrvácaní do komorového systému krvná zrazenina upchá odtok mozgomiešneho moku, čo má za následok jeho hromadenie nad prekážkou, toto vedie k náhlemu zvýšeniu vnútrolebečného tlaku – urgentne sa to rieši zavedením vonkajšej komorovej drenáže, ktorá sa neskôr internalizuje do dutiny brušnej (ventrikulo-peritoneálna drenáž).
- observácia – volí sa u málo rizikových výdutí, pacient sa sleduje pomocou MRAg či CTAg vyšetrení, kde sa hodnotí najmä prípadný rast či zmena tvaru aneurzmy, ktoré sú známkou vyšieho rizika krvácania
- mikrochirurgický klipping – je indikovaný najmä u aneuryziem, kde ich lokalizácia a sú lepšie ošetriteľné z kraniotómie (napríklad aneuryzmy strednej mozgovej tepny (ACM), niektoré aneuryzmy prednej komunikanty (AComA), či aneuryzmy na zadnej komunikante (AComP) či distálne uložené aneuryzmy) a
- endovaskulárna liečba (coiling, stenting, flowdiverter…) – je indikovaná najmä na aneuryzmách v zadnom povodí (AV), na prednej komunikante (AComA) kde vak smeruje dozadu či v oblasti arteria carotis interna. U každého pacienta pri výbere liečby berieme do úvahy všetky riziká a benefity spojené s jednotlivými modalitami liečby, spoločným princípom liečby je vyradenie cievnej výdute z cirkulácie, čím sa eliminuje riziko jej zakrvácania a s tým spojenými komplikáciami.
Hlboká mozgová stimulácia je pokročilá chirurgická metóda, pri ktorej sa do určitých oblastí mozgu vkladajú elektródy. Tieto elektródy vysielajú elektrické impulzy, ktoré ovplyvňujú mozgovú aktivitu, pomáhajú kontrolovať abnormálnu činnosť mozgu a sú užitočné pri liečbe rôznych zdravotných problémov. Impulzy sú riadené malým generátorom, ktorý je umiestnený pod kožou v oblasti hrudníka.
Využitie DBS
DBS sa používa pri liečbe Parkinsonovej choroby, esenciálneho tremoru, epilepsie, dystónie, obsedantno-kompulzívnych porúch a ďalších.
Komu sa táto pokročilá liečba odporúča?
Táto metóda je vhodná pre pacientov, ktorým nezaberá bežná lieková terapia, alebo pre mladších pacientov s kratšou históriou motorických príznakov, t.j. začali pociťovať pohybové príznaky ochorenia len nedávno.
Priebeh operácie
Operácia zahŕňa upevnenie hlavy pacienta do špeciálneho stereotaktického rámu.
Po navigačnom CT mozgu nasleduje zákrok, ktorý je väčšinou vykonávaný v lokálnej anestézii. Pacient necíti bolesť, ale môže pocítiť tlak a počuť zvuky nástrojov. Elektródy sa zavedú na cieľové miesto, a spojovací drôt vedúci ku generátoru sa vloží pod kožu až do hrudnej oblasti. Samotné umiestnenie generátora sa vykonáva v celkovej anestézii. Po výkone je zrealizované kontrolné CT vyšetrenie mozgu.
Výhody a riziká
DBS umožňuje individuálne nastavenie podľa potrieb pacienta a poskytuje nepretržitú kontrolu príznakov. Medzi riziká patria infekcie, bolesť, opuch miesta implantácie alebo krvácanie. Nežiadúce účinky môžu zahŕňať poruchy reči, rovnováhy, nálady, záchvaty, bolesť hlavy, mravenčenie a poruchy citlivosti na tvári a končatinách.
Naše pracovisko ponúka DBS ako súčasť pokročilých terapeutických možností pre pacientov trpiacich neurologickými ochoreniami. Sme vybavení najnovšou technológiou a naši špecialisti sú skúsení v poskytovaní tejto formy liečby, zabezpečujúc najvyššiu úroveň starostlivosti a bezpečnosti.

Abscesy
Abscesy predstavujú hnisavé zápalové ložiská ohraničené membránou od okolitých tkanív.V neurochirurgii sa stretávame s abscesmi priamo v tkanive mozgu a miechy a taktiež v oblasti mozgových a miechových obalov.
Mozgový absces
Mozgový absces predstavuje dutinu vyplnenú hnisom, ktorá vzniká po predchádzajúcom zápale mozgového tkaniva, pričom nekrotizuje (odumiera) tkanivo a vytvára sa opúzdrenie. Tento proces môže byť spôsobený bakteriálnymi infekciami, ako sú stafylokoky alebo streptokoky, a často súvisí s infekciami v oblasti hlavy a krku alebo s poraneniami alebo neurochirurgickými zákrokmi.
Symptómy
Bežné príznaky mozgového abscesu zahŕňajú bolesť hlavy, zmeny vedomia, horúčku, špecifické neurologické príznaky ako sú problémy s pohybom alebo rečou, epileptické záchvaty, nevoľnosť a vracanie.
Diagnostika a liečba
Diagnostika zahŕňa CT alebo MRI skeny, laboratórne testy a mikrobiologické vyšetrenie. Liečba je kombináciou dlhodobej antibiotickej terapie a chirurgického odstránenia alebo vypustenia abscesu.
Epidurálny absces mozgu
Epidurálny absces sa nachádza medzi vonkajším mozgovým obalom a lebkou. Má podobné príčiny a symptómy ako mozgový absces, a liečba zahŕňa antibiotiká a chirurgický zákrok.
Spinálny epidurálny absces
Tento typ abscesu sa vyskytuje v miechových obaloch a je častejší u ľudí s oslabenou imunitou. Príznaky zahŕňajú bolesti chrbta, horúčku a problémy s pohybom. Diagnostika a liečba zahŕňajú MRI, laboratórne testy a kombináciu antibiotík a chirurgie.
Spinálny absces
Absces v mieche môže mať vážne následky. Symptómy zahŕňajú problémy s pohybom, citlivosťou, močením a stolicou. Diagnostika a liečba sú podobné ako pri epidurálnom abscese, s dôrazom na chirurgický zákrok a antibiotiká.
Naše pracovisko ponúka špecializovanú starostlivosť v oblasti neurochirurgických abscesov, kde kombinujeme moderné diagnostické metódy a pokročilé liečebné postupy. Naším cieľom je poskytnúť pacientom najlepšiu možnú starostlivosť a maximálnu podporu počas celého procesu liečby.
Nádory periférnych nervov vznikajú nekontrolovateľným rastom buniek nervov alebo ich obalov a môžu sa objaviť kdekoľvek v tele. Tieto nervy sú zodpovedné za prenos elektrických signálov z mozgu do tela, riadenie svalov a zbieranie informácií ako je dotyk, teplo či bolesť. Hoci väčšina týchto nádorov je nezhubná, môžu spôsobiť veľa nepríjemností. Medzi najbežnejšie typy nádorov periférnych nervov patria schwannómy, perineurinómy, neurofibrómy a neurofibrosarkómy.
Príznaky
Príznaky týchto nádorov sa odvíjajú od toho, ktorý nerv je postihnutý a aké tkanivá sú nádorom stlačené. Môžu zahŕňať bolesť, zhoršenú citlivosť alebo necitlivosť, brnenie, slabosť alebo stratu svalovej funkcie, opuch, hmatnú hrčku pod kožou. Nie všetky nádory však vyvolávajú bolesť.
Diagnostika
Diagnostika zahŕňa MRI na zobrazenie nervov, CT na presnejšie anatomické zobrazenie, EMG na meranie elektrickej aktivity svalov a štúdiu nervového vedenia na zistenie rýchlosti signálu medzi nervami a svalmi. V niektorých prípadoch sa vykonáva aj biopsia nádoru.
Terapia
Liečba často spočíva v chirurgickom odstránení nádoru s cieľom zachovať funkciu postihnutého nervu. Pri malých alebo povrchovo umiestnených nádoroch je riziko poškodenia nervu nižšie. Pri väčších alebo hlboko umiestnených nádoroch môže byť potrebná rozsiahlejšia operácia. Ak úplné odstránenie nádoru nie je možné alebo pacient nie je vhodným kandidátom na operáciu, môže byť odporučené sledovanie, radiačná terapia alebo chemoterapia. Po operácii je niekedy potrebná rehabilitácia na obnovu stratených funkcií.
Na našom pracovisku poskytujeme komplexnú starostlivosť pre pacientov s nádormi periférnych nervov, pričom sa zameriavame na šetrné postupy, ktoré zohľadňujú individuálne potreby každého pacienta.
Prednosta
doc. MUDr. Šteňo Andrej , PHD., MPH.
+421 2 5954 3131
Primár
MUDr. Juraj Mišovič PhD.
+421 2 5954 2607
Sekretariát JKV: +421 2 5954 2532
Ambulancia: +421 2 5954 2452
Konziliárna ambulancia: +421 2 5954 2525
Email: neurochirurgia@kr.unb.sk
Adresa:
Neurochirurgická klinika LF UK a UNB
Nemocnica akademika L. Dérera
Limbova 5
Bratislava 83101
©2024 | Neurochirurgická klinika LF UK a UNB | All Rights Reserved.